Aktualności
5 najważniejszych trendów robotowych na 2024 wg IFR
Autor: Renata Poreda
16 lutego 2024
Tagi: IFR robotyzacja
Rynek robotyki zmienia się rewolucyjnie. Międzynarodowa Federacja Robotyki w opublikowanych pierwszych podsumowaniach minionego roku pokazuje, że liczba działających robotów na całym świecie osiągnęła nowy rekord: 3,9 miliona sztuk. Popyt ten jest napędzany przez szereg technologicznych innowacji robotycznych.
Trend 1. Sztuczna Inteligencja [AI] i uczenie maszynowe
Trend zastosowania algorytmów SI w robotyce i automatyzacji stale rośnie. Pojawienie się generatywnej Sztucznej Inteligencji otwiera nowe możliwości rozwiązań. Specjalizuje się ona w tworzeniu nowych rzeczy na podstawie informacji, które „zdobyła” w trakcie procesu uczenia się. Producentom robotów zależy na rozwijaniu interfejsów opartych o generatywną sztuczną inteligencję z prostej przyczyny: umożliwiają użytkownikom programowanie robotów w sposób bardziej intuicyjny, używając naturalnego języka zamiast kodu. Dzięki temu pracownicy nie będą już potrzebować specjalistycznych umiejętności programistycznych.
Innym przykładem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do prognozowania. Dzięki analizie danych dotyczących wydajności robotów, jesteśmy w stanie przewidzieć stanu sprzętu. Działania zapobiegawcze, takie jak planowane konserwacje, mogą pomóc firmom produkcyjnym uniknąć kosztów związanych z przestojem maszyn. Dla przykłady, w branży produkcji części samochodowych, każda godzina nieplanowanego przestoju może kosztować około 1,3 miliona dolarów [dane: Information Technology & Innovation Foundation]. To pokazuje ogromny potencjał oszczędności wynikających z działań predykcyjnych. Ponadto, algorytmy uczenia maszynowego mogą analizować dane z wielu robotów wykonujących ten sam proces, aby zoptymalizować działania.
Trend 2. Coboty i ich nowe zastosowania
Współpraca człowieka z robotem nadal jest głównym współcześnie trendem w robotyce. Szybki postęp w dziedzinie czujników, technologii wizyjnych i inteligentnych chwytaków pozwala robotom reagować w czasie rzeczywistym na zmiany w swoim otoczeniu i tym samym bezpiecznie pracować ramię w ramię z człowiekiem.
Aplikacje współpracy robotów oferują nowe narzędzia na produkcji, które ich odciąża i wspiera. Mogą one pomagać w zadaniach wymagających podnoszenia ciężkich przedmiotów, powtarzalnych ruchów lub pracy w niebezpiecznych środowiskach.
Zakres aplikacji współpracy oferowanych przez producentów coobotów nadal się poszerza.
Zauważalny jest wzrost aplikacji spawalniczych z zastosowaniem cobotów, spowodowany brakiem wykwalifikowanych spawaczy. Popyt ten pokazuje, że automatyzacja nie powoduje niedoboru siły roboczej, a wypełnia luki powstałe zmianami demograficznymi. Roboty współpracujące będą zatem uzupełniać – a nie zastępować – inwestycje w tradycyjne roboty przemysłowe, które działają dużo szybciej stąd są dużo efektywniejsze w kontekście kosztów produkcji.
Na rynek wchodzą również producenci, którzy znajdują nowe zastosowanie robotów współpracujących. Mowa tu o tzw. manipulatorach mobilnych, czyli połączeniu ramion robotów współpracujących i autonomicznych robotów mobilnych (AMR).
Trend 3. Manipulatory mobilne tzw. „MoMas”
Reprezentatywnym zastosowaniem manipulatorów mobilnych tzw. „MoMas”, jest automatyzacja zadań związanych z obsługą materiałów w branżach takich jak motoryzacja, logistyka czy lotnictwo i kosmonautyka. Łączą one mobilność platform zrobotyzowanych ze zręcznością ramion manipulatorów. Przykładowo wyposażone w czujniki i kamery roboty, przeprowadzają inspekcje i wykonują zadania konserwacyjne maszyn i urządzeń. Jedną z istotnych zalet manipulatorów mobilnych jest ich zdolność do współpracy ramię w ramię z ludźmi. Ponownie zatem, niedobór wykwalifikowanej siły roboczej i brak pracowników ubiegających się o pracę w fabrykach prawdopodobnie zwiększy popyt na tego typu rozwiązania.
Trend 4. Cyfrowe Bliźniaki – Digital Twins
Technologia cyfrowych bliźniaków jest coraz częściej wykorzystywana jako narzędzie do optymalizacji wydajności fizycznych obiektów poprzez tworzenie ich wirtualnych replik. Ponieważ roboty są coraz bardziej cyfrowo zintegrowane z fabrykami, cyfrowe bliźniaki mogą wykorzystywać swoje rzeczywiste dane operacyjne do przeprowadzania symulacji i przewidywania prawdopodobnych wyników. Bliźniak istnieje wyłącznie jako model komputerowy, można go zatem testować i modyfikować bez wpływu na bezpieczeństwo, jednocześnie oszczędzając koszty. Wszystkie eksperymenty można sprawdzić przed wdrożeniem do świata fizycznego. Cyfrowe bliźniaki wypełniają więc lukę między światem cyfrowym i fizycznym.
Trend 5. Roboty humanoidalne
Robotyka jest świadkiem znaczących postępów w dziedzinie humanoidów zaprojektowanych do wykonywania szerokiego zakresu zadań w różnych środowiskach. Ich konstrukcja pozwala na elastyczne wykorzystanie robota w środowiskach pracy, które zostały stworzone dla ludzi. Takiego robota łatwo zintegrować np. z istniejącymi procesami i infrastrukturą magazynową.
Jednakże, ich powszechne przyjęcie napotyka na wyzwania, zwłaszcza jeśli chodzi o opłacalność w porównaniu z innymi „tradycyjnymi” rozwiązaniami robotycznymi, takimi jak manipulatory mobilne. Pomimo tego potencjalny wzrost zainteresowania „wprowadzaniem” humanoidów do przemysłu rośnie, dzieje się tak już przykładowo w Japonii.
Aby roboty humanoidalne stały się bardziej popularne, ich deweloperzy i producenci muszą skupić się na wykazywaniu zwrotu z inwestycji (ROI). Może to obejmować podkreślenie unikalnych zdolności humanoidów, takich jak ich umiejętność poruszania się w skomplikowanych środowiskach, bardziej intuicyjna interakcja z ludźmi oraz wykonywanie zadań wymagających zręczności i mobilności.
źródło: ifr.org
zdjęcie: Reuters
Tagi: