Aktualności
FAIRP i Miasto Lublin wspólnie dla edukacji zawodu przyszłości w ramach BCU
Autor: Renata Poreda
5 sierpnia 2024
Tagi: FAiRP robotyka robotyzacja
Miasto Lublin podpisało umowę z Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAIRP) o partnerstwie dotyczącym utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie robotyki. Powstanie ono przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. W ramach tej inicjatywy do dyspozycji przyszłych techników robotyków będą nowoczesne pracownie robotyczne i cobotyczne, oferujące specjalistyczne szkolenia i kursy. Inwestycja o wartości ponad 13,5 mln zł ma na celu wzmocnienie pozycji Lublina jako ośrodka innowacyjnej edukacji technicznej.
Tomasz Haiduk, prezes Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, podkreśla kluczową rolę kształcenia kadr dla rozwoju nowoczesnej gospodarki:
Obecnie, coraz częściej projekty w przemyśle nie są realizowane, ponieważ brakuje osób do ich wdrażania oraz obsługi nowoczesnych linii produkcyjnych. Dlatego FAIRP zdecydowało się zostać partnerem branżowym w projekcie utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności specjalności robotyka. Będzie to miejsce, gdzie kształceni będą nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele zawodu na poziomie technikum. Dzięki współpracy z BCU w Lublinie będziemy mieli realny wpływ na zgodność profilu nauczania z potrzebami przemysłu. Jako organizacja branżowa zadbamy, aby nauczanie naszych przyszłych współpracowników było nowoczesne, efektywne i wpisywało się w światowe trendy nowoczesnej edukacji. Będziemy także certyfikować szkolenia w naszej specjalności, dbając o utrzymanie najwyższych standardów.
fot. Gospodarczy Lublin
Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Lublin, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina wskazuje na strategiczne znaczenie tej współpracy dla miasta:
Robotyka jest niewątpliwie zawodem przyszłości, cieszącym się już teraz ogromnym zapotrzebowaniem w różnych branżach i sektorach gospodarki. Z kolei Branżowe Centra Umiejętności to placówki edukacyjne nowego typu, które znacznie wykraczają poza dotychczasowe schematy kształcenia zawodowego i szkolenia. Dlatego w partnerstwie z Forum Automatyki i Robotyki Polskiej zdecydowaliśmy się na realizację wspólnego przedsięwzięcia łączącego robotykę z nowoczesną edukacją. Mamy nadzieję, że oferta BCU przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych okaże się atrakcyjna nie tylko dla uczniów, studentów i nauczycieli, ale również dla wszystkich osób zainteresowanych swoim rozwojem i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Wierzymy, że BCU zainspiruje młodych ludzi do odkrywania pasji do robotyki i przygotuje ich do zawodów przyszłości, które będą kluczowe w nadchodzących latach.
Podpisana umowa o partnerstwie polega na wspólnej realizacji przedsięwzięcia „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie robotyki przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie”. Centrum będzie miejscem, gdzie uczniowie, studenci, nauczyciele zawodu oraz pracownicy branży będą mogli zdobywać wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu robotyki, rozwijając jednocześnie swoje zainteresowania.
W ramach projektu wyremontowane zostaną pomieszczenia istniejącego budynku warsztatów szkolnych ZSTK, a także powstanie pięć specjalistycznych pracowni: cobotyczna, dwie robotyczne z robotami przemysłowymi, pracownia VR oraz pracownia robota edukacyjnego. Pracownie te będą wyposażone w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, co zapewni najwyższy poziom nauczania i pozwoli na tworzenie innowacyjnych materiałów edukacyjnych.
Uruchomienie pierwszych szkoleń przewidziane jest na początek 2025 roku. Trwają już prace adaptacyjne i remontowe nowych pracowni i laboratoriów. FAIRP, jako partner branżowy, będzie czuwać nad procesem edukacyjnym oraz certyfikować szkolenia. Centrum będzie odgrywało kluczową rolę w przygotowaniu młodych ludzi do przyszłych wyzwań zawodowych, wspierając ich rozwój w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii.
Poniżej szczegółowy zakres projektu [źródło: www.lublin.eu]
Uruchomienie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie robotyki planowane jest od stycznia 2025r., zaś realizacja projektu nastąpi do 30 czerwca 2026r. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniesie 13,5 mln zł netto.
Przedsięwzięcie obejmuje:
- 1) Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie Robotyki przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie, polegające na:
a) remoncie części pomieszczeń istniejącego budynku warsztatów szkolnych, które będą wykorzystywane do praktycznej nauki zawodu BCU;
b) wyposażeniu 5 pracowni specjalistycznych BCU: pracownia cobotyczna, 2 pracownie robotyczne z robotami przemysłowymi, pracownia VR, pracownia robota edukacyjnego;
c) zakupie wyposażenia na potrzeby funkcjonowania BCU (m.in. zakup sprzętu i oprogramowania do tworzenia materiałów edukacyjnych, doposażenie: biura BCU) ;
- 2) Wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności poprzez realizację działań w następujących obszarach:
a) działalność edukacyjno-szkoleniowa:
- Szkolenia branżowe dla uczniów w zakresie:
- programowania cobotów,
- programowania robota przemysłowego dla początkujących,
- obsługi i programowania autonomicznych robotów AMR,
- modelowania 3D i obsługi drukarki 3D.
- Szkolenia branżowe dla studentów w zakresie:
- programowania cobotów,
- programowania robota przemysłowego dla początkujących,
- obsługi i programowania autonomicznych robotów AMR,
- Szkolenia branżowe dla osób dorosłych w zakresie:
- programowania cobotów,
- obsługi i serwisowania robotów przemysłowych – kurs dla Służb Utrzymania Ruchu,
- obsługi i programowania robotów przemysłowych – kurs dla Integratorów.
- Szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego w zakresie:
- programowania cobotów,
- programowania robota przemysłowego dla początkujących,
- obsługi i programowania autonomicznych robotów AMR,
- modelowania 3D i obsługi drukarki 3D.
- Kurs z zakresu edukacji pozaformalnej (sektorowej) z zakresu zarządzania flotą robotów
- Zajęcia dodatkowe dla uczniów:
- Podstawy robotyki,
- Montaż urządzeń i systemów robotyki,
- Uruchamianie urządzeń i systemów robotyki,
- Obsługa urządzeń i systemów robotyki,
- Programowanie urządzeń i systemów robotyki,
- Eksploatacja urządzeń i systemów robotyki,
- Diagnostyka i konserwacja urządzeń i systemów robotyki,
b) działalność integrująco-wspierająca współpracę szkół i uczelni z pracodawcami;
c) działalność innowacyjno-rozwojowa zwiększająca transfer wiedzy i nowych technologii w dziedzinie robotyki do szkół i uczelni oraz upowszechniająca transformację ekologiczną i cyfrową;
d) działalność doradczo-promocyjna;
e) organizowanie turnieju tematycznego dla uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe związanej z dziedziną robotyki oraz współpraca z instytutami i ośrodkami badawczymi, m.in. w rozwoju umiejętności w dziedzinie robotyki.
Tagi: